Blog

Census obyvateľstva 1869

Ako spracovať rodokmeň štvrtej generácie

V priebehu spracovania prvých troch generácií je dosť možné, že niektorí vaši príbuzní, ktorých vyhľadávate, sú stále nažive. V prípade štvrtej generácie sa tak už pravdepodobne nestane. Všetci moji starí rodičia (z tretej generácie) zomreli pred mojimi 15.narodeninami. V detstve som nemal ani jednu žijúcu prababičku či pradeda (zo štvrtej generácie).

Keď som začal zbierať informácie o mojej štvrtej generácii, do značnej miery som sa musel spoliehať na spomienky druhých a úradné záznamy, cirkevné dokumenty a podobne. Rodinný folklór a príbehy sú pritom dôležitými stopami po ďalšom pátraní. 

Moji prastarí rodičia, zapísaní vo štvrtej generácii rodokmeňa sa narodili niekde medzi rokmi 1870 – 1890. Jeden z nich prišiel na prahu svojej dospelosti z juhu Maďarska na sever Slovenska. Nezabudnite preto vyspovedať všetkých  žijúcich príbuzných, ak si pamätajú niekoho z vašej štvrtej generácie.

V počítači vytvorte záznam o každom sobáši a spíšte zoznam všetkých detí, ktoré boli súrodencami vašich starých rodičov. Ak sa niekto z vašich prastarých rodičov zosobášil viackrát, uistite sa, že ku každému dieťaťu priraďujete správneho rodiča. Ku každému dieťaťu zdokumentujte jeho narodenie, sobáš, (ak žiadny nebol, zapíšte aj to) úmrtie a miesto pohrebu. Nezabudnite všetky životné udalosti lokalizovať! Myslite aj na to, že čím viac ľudí skontaktujete, tým viac ďalších kontaktov získate a tým viac vecí môžete zistiť.

Tu je zoznam životných udalostí a užitočných zdrojov pre pátranie po generácii vašich prastarých rodičov:

  1. Narodenie: Záznamy z tohto obdobia nájdete v cirkevných matrikách. Ak máte šťastie, skúste to aj v rodinných bibliách, školských záznamoch, prípadne v dokumentoch o sčítaní obyvateľstva.
  2. Sobáš: Základným zdrojom informácií sú opäť cirkevné matriky. Okrem dátumu, miesta a svedkov môžete získať aj ďalšie užitočné informácie – snúbencom mohol byť udelený dišpenz (povolenie, respektíve udelenie výnimky, na základe ktorej povoľuje manželstvo dvoch osôb rôzneho vyznania, prípadne príbuzných). Vo vzácnych prípadoch môžete naraziť na predmanželskú dohodu, manželskú zmluvu, ktorá chráni majetkové práva. Hoci tieto dokumenty priamo nesvedčia o dôkaze manželstva, poskytujú dôkaz o tom, že manželstvo bolo brané do úvahy a tiež o dobe, kedy sa tak mohlo stať.
  3. Imigrácia: Ak niekto z vašich predkov imigroval do USA, opäť sa môžete dostať k množstvu zaujímavých informácií. Využite záznamy o pristátí pasažierov lodí a hraničných priechodoch, môžu obsahovať informácie o príchode osôb do USA, ako aj miesto ich narodenia v cudzine. Národná správa archívov a záznamov (NARA) má záznamy o pasovej kontrole na rôznych hraniciach v období 1800-1959. Tu je link pre viac detailov.
  4. Vojenská služba: Vojenské záznamy vám často poskytnú cenné informácie o veteránoch. Zdrojom informácií je hlavne Vojenský historický archív. Vzhľadom na dávnejšiu históriu budete okrem Slovenska pátrať aj v archíve v Českej republike (záznamy z čias Československa) a v Maďarsku (záznamy z čias Uhorska).
  5. Životné udalosti a register úmrtí: Noviny sú skvelým miestom, kde môžete nájsť informácie o vašich predkoch. Národná knižnica na Slovensku, ale hlavne Česká národná knižnica rozbehli projekt digitalizácie starých novín a časopisov. Odporúčame hlavne Kramerius, kde nájdete viac ako osem miliónov naskenovaných strán plných textov rôznych periodík a monografií. viac ako 8 miliónov naskenovaných strán plných textúra periódy monografie. Hoci ide o český archív, okrem dokumentov v češtine obsahuje Kramerius aj množstvo dokumentov v slovenčine a nemeckom a ruskom jazyku.

V skutočnosti existuje oveľa viac záznamov a archívov, v ktorých môžete pátrať po vašich predkoch. Radi sa s vami podelíme o nápady, zdroje i nástroje. Prajeme vám šťastný „lov“!

Leave a Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.