Staré matriky

Ako zostaviť rodokmeň prvej generácie

Veľa ľudí, ktorí sa pokúšajú zostaviť svoj rodokmeň, začína skúmaním toho, čo už urobili iní pred nimi. Je tu dôvod, prečo stará mama alebo teta Klára skončili tam, kde skončili. To pátranie bolo jednoducho tvrdým orieškom.

Ak sa pripravujete na ťažký výskum a vaším cieľom je zostavenie rodokmeňa, urobte všetko pre to, aby ste postupovali správne už od začiatku.

Zostavte a zdokumentujte najskôr prvú generáciu. Váš príbeh, vaša osobná informácia, to je vaša prvá generácia. Budete tam chcieť zahrnúť informácie o vašom dátume a mieste narodenia, o školách, ktoré ste navštevovali, cirkevné záznamy, ktoré dokumentujú váš život, kluby, prípadne združenia, ktorých ste boli členmi. Tu je jednoduchý zoznam vecí, ktoré budete potrebovať:

1. Váš rodný list. Ak náhodou nemáte jeho kópiu, mali by ste si ju zadovážiť na príslušnej matrike.
  2. Archívne regionálne noviny z miesta vášho rodiska. Pozrite sa, či v nich je oznámenie o vašom narodení. Napríklad denník Pravda na špeciálnej strane pravidelne uverejňoval fotografie novorodencov.
  3. Napíšte si základný  príbeh vášho života.
  4. Urobte rozhovor s ľuďmi, ktorí si pamätajú vaše narodenie a detstvo. Spýtajte sa na ich spomienky na vás, môžu sa tak uchovať pre vaše potomstvo. Ak ste ženatý/vydatá, zaobstarajte si dokument o povolení k sobášu. Tento document je iný, ako sobášny list, ktorý ste dostali v deň (a na mieste) sobáša. Na oboch dokumentoch budú odlišné informácie.
  5. Zostavte si časový prehľad dôležitých životných udalostí. Uvidíte, aké dokumenty zrejme budete potrebovať a môcť získať, ako napríklad záznam o vašom krste, vojenský povolávací rozkaz, preukazy zo študentských organizácií (klubov) a podobne.

Pri zhromažďovaní informácií o vašom živote budete prekvapení, čo všetko sa o sebe dozviete, prípadne na čo všetko ste zabudli, alebo o čom ste ani len netušili. Zostavenie vašej prvej generácie zahŕňa aj narodenie vašich detí a ďalšie vzácne životné udalosti. Tvorba rodokmeňa je aj zábava, preto si toto pátranie užite!